Amerikalı araştırmacılara göre, ağaca tırmanmak eklemlerin boşluktaki pozisyonunu, konumunu, hareketini algılamaya ilişkin proprioseptif adı verilen duyuyu tetikleyen faaliyetler bilişsel becerileri artırıyor.

çocuk, ağaca tırmanmak

Ağaca tırmanmanın bilişsel becerileri büyük ölçüde artırabildiği belirlendi. ABD’deki North Florida Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden araştırmacıların çalışması, kısa süre de olsa, ağaca tırmanmak gibi eklemlerin boşluktaki duruşunu, konumunu, hareketini algılamaya ilişkin proprioseptif adı verilen duyuyu tetiklediğini ve böylece hafızayı güçlendirdiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, 18-59 yaşındaki katılımcıların hafızasını test ettikten sonra onlardan ağaca tırmanmak, tahta üzerinde dengede yürümek ya da emeklemek, bazı nesneleri düşürmeden taşımak gibi fiziksel faaliyetlerde bulunmasını istedi.  

Bu tür faaliyetlerden 2 saat sonra tekrar hafıza testine tabi tutulan katılımcıların yüzde 50 daha başarılı olduğu görüldü. 

tırmanma, tırmanmak

Spor tırmanış ve Fiziksel gelişim:

Bu spor dalı sporcunun kendi vücut ağırlığıyla yapılmasından dolayı sistemli, bilinçli  çalışıldığı zaman aşırı istenmeyen hipertrofiye sebep olmamaktadır. Doğru mekanikte yapıldığı zaman fiziksel gelişimi destekleyen çok etkili bir spor dalıdır.

Spor tırmanış  ve Zihinsel gelişim

Bu spor dalı bireyin baskı altında karar verebilme, yükseklik korkusunu yenme, problem çözme, planlama yapabilme, kendine güven duygusunu geliştirebilme gibi benlik becerilerini geliştirmede etkili olan bir spor dalıdır.

Spor tırmanışın çocuklara sağladığı kazançlar nelerdir?

Spor tırmanış fiziksel gelişimin yanı sıra mental gelişimi de destekleyen, bir spor dalıdır.

Çocuklarda karakter gelişimini olumlu yönde etkiler, özgüven sağlar, sorumluluk becerisi kazandırır, problem çözme, stres yönetimi, baskı altında karar verme, zor koşullara dayanıklı ve uyumlu olabilme gibi fiziksel yetilerini geliştirir.

Ayrıca, başarabilmenin verdiği güvenle özgüvene ulaşma, strateji oluşturma, planlama gibi benlik becerilerini de geliştirir.

PYP Eğitim Modelinde Çocuklar İçin Spor Tırmanış Eğitimi

PYP 3-12 yaş arası çocuklar için anlamlı olan, onlara çekici gelen ve mücadele etmelerine olanak sağlayan alanlar üstü bir eğitim programıdır.

PYP Bilginin tek başına yeterli olmadığını, bunun yanında uygun kavramların, becerilerin ve tutumlarında geliştirilmesi gerekliliğini ilke edinir. Eğitim merkezinde öğrenme aracı olarak sorgulama yer almaktadır.

Program, Öğrencide anlama çabasının arttırılması, gerekli bilginin ve becerilerin ediniminde istek uyandırma, olumlu tutumların geliştirilmesi ve olumlu davranışlar sergileme fırsatının sağlanması arasında bir denge kurmaya çalışmaktadır.

Kaynak: Milliyet.com.tr , seyyartirmanisduvari.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here