Bilardo sporu, kişiye hem mental hem de fiziksel olarak çok büyük yararlar sağlar. Öncelikle kişisel gelişime çok büyük bir faydası vardır. Kişi bu oyunda kendisine herhangi bir müdahale yapılmadığı için öncelikle özeleştiri yeteneğini geliştirir. Ayrıca bu sporu üst seviyede yapan sporcular, çok ciddi fitness antrenmanları yaparak vücutlarını dinç tutmak zorundadırlar. Bu sporda el, göz, beyin koordinasyonu çok önemlidir. Ayrıac kas hafızasını dinç tutmak için atışlarla ilgili bol tekrar yapmak gerekmektedir. Çok fazla artıları olan önemli bir spordur.

Dünyadaki en eski ve en popüler spor dallarından birisi olan bilardo çoğunluk tarafından sevildiği için oynanırken; prestij ve maddi anlamda da önemli katkılar sağlar.
Bilardo oynamanın faydaları:
• Müthiş derecede odaklanma becerisi sağlar.
• El göz koordinasyonu sağlar
• Kişinin konsantrasyonunu sağlar.
• Fiziksel ve geometrik zekayı geliştirir.
• Yarışma psikolojisini geliştirir.
• Hızlı ve doğru karar vermeyi sağlar.
• Sosyalleşmemizi sağlar.

bilardo

Bilardo oyununun kuralları, çeşitleri, incelikleri

Bilardo bir spor çeşididir. Son yıllarda spor dalları içinde önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Şu anda Avrupa’nın en çok ilgilenilen 5 sporu arasındadır.Bilardo oynamak için gereken aletler; bilardo masası, isteka (bilardo sopası), bilardo topları, tebeşir (istekanın topa daha ölçülü vurmasını ve gereksiz yere kaymamasını sağlar, özellikle falsolu vuruşlarda çok işe yarar), köprü(isteğe göre) (zor uzanılan toplara yetişmeyi sağlar) gerekir.

Bilardoda açı hesaplamak ve hızı ayarlamak iki temel kuraldır. Bilardo kapalı bir alanda oynanır. Bilardo en başta cepli (delikli) bilardo ve cepsiz (deliksiz) bilardo olarak iki temel gruba ayrılır. Cepli bilardoya örnek olarak bilinen 8-Top (Amerikan) bilardosu ve Snooker vardır. Cepsiz bilardoysa 3-Top (3-Bant) bilardo olarak bilinir. Tabi bunların bugüne kadar ulaşamayan çeşitleri de vardır.

1- Amerikan Bilardosu(pool)
2- 9 Top
3- 14+1
4- Snooker
5- 3-Top (Karambol) ve
6- 3 Bant BilardosuA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here