Dijital aygıtlar, telefonlar, ipadler hayatımızı işgal etmiş durumda ve mobil uygulamalar giderek çocukları hedef almaya başladı.

Ipadler, hayatımızı işgal etmiş durumda ve mobil uygulamalar giderek çocukları hedef almaya başladı. Çocuklar artık iPad ya da iPhone soruyor istiyor. Ebeveynlerse çocuklarına bu cihazları verip vermemeleri konusunu düşünüp duruyor.

Küçük çocuklarda dijital medya kullanımı son derece yaygın. Bu kadar erken yaşta akıllı cihaz kullanımına izin verilip verilmemesi gerektiği tartışmalı bir konu. Bazı uzmanlar, çocukların dijital ekranlara maruz bırakılmaması gerektiğini söylemektedir. Özellikle 2 yaş altı çocukların televizyon ekranı dâhil, hiçbir ekran önünde zaman geçirmemesi gereklidir. Diğer yandan bazı uzmanlar da, çok küçük çocukların bile dijital medyadan, özellikle eğitimsel iPad uygulamalarından faydalanabileceğini düşünmektedir.

çocuk, tablet, ipad

Tablet diyeti *

Çocukların ipad kullanımına yönelik yaptırılacak bir diyetin iki boyutu var. Birincisi çocuğunuzun ipad kullanım süresine kısıtlama getirmek, ikincisi ve daha önemlisi ise ipadde ne ile meşgul olduğuna yoğunlaşmak. Bunu tıpkı zayıflama diyeti gibi düşünebiliriz. Uygun bir diyet için nasıl yediklerimizin yalnızca miktarına değil kalorilerine de dikkat ediyorsak tablet kullanımı konusunda da yalnızca kaç saat kullanıldığına değil ne amaçla kullanıldığına dikkat etmemiz gerekir.

Uzmanlar 13 yaşına kadar günlük 2 saatten fazla bu teknolojilerin kullanılmasının çeşitli fiziksel ve zihinsel problemlere yol açtığına dikkat çekiyorlar. Agresif davranışlar, dikkat eksikliği, hiperaktivite, obezite, uyku bozukluğu, ebeveyn-çocuk çatışması, materyalizm, oturma ve görme bozuklukları araştırmaların ortaya koyduğu problemlerdir. Ancak bu problemlerin yalnızca zamana bağlı olarak değil meşgul olunan içerikle de ilgili olduğunun unutulmaması gerekir.

tablet,çocuk,ipad

İçerik seçiminde tek kriter çocukların uygulamalardan hoşlanıp hoşlanmaması olmamalı. İçeriğin ebeveynlerin bilinçli tercihleriyle belirlenmesi gerekir. Uygulamaların seçiminde ebeveynler şunlara dikkat etmeli:
• Uygulama marketinin yaşa göre filtreleme özelliği kullanılmalı.
• Uygulamaların kullanım koşullarını okumalı ve burada belirtilen uyarılar dikkate alınarak seçim yapılmalı. 
• Güvenilir eğitim siteleri ve uzman tavsiyeleri dikkate alınarak uygulamalar seçilmeli. 
• Eğlence ve eğitimsel içerik arasındaki denge gözetilmeli. 
• Uygulamanın aile katılımını teşvik etmesine dikkat edilmeli.
• Uygulamanın çocuğunuzun başarabileceği hedeflere sahip olduğu kontrol edilmeli.

Uygulamaların seçiminde bu özelliklere dikkat edilmesinin yanı sıra son dönemde bazı şirketler tarafından belirli yaş aralıkları için özel olarak tasarlanmış ve içerisinde yalnızca bu yaş grubuna uygun uygulamaları barındıran tabletlerin kullanılması da iyi bir seçenek olabilir.


tablet,çocuk,ipad

Eğer çocuğunuzun ipad ya da akıllı telefon kullanmasına izin verecekseniz, işte size birkaç tavsiye

1- Çocuğunuz kullanmadan önce, uygulamayı çok dikkatli inceleyin ve uygun olduğuna emin olun. Örneğin iki yaş altı çocuklar için harf öğreten bir uygulama uygun değildir.

2- Uygulamayı beraber kullanın. Birlikte kullandığınızda, çocuğunuz uygulamanın faydasını daha çok görecektir. Küçük çocukların konuşmanızı duyması ve ucu açık sorular sorması, dil gelişimi açısından çok önemlidir.

3- Eğer uygulamada interaktif hikâye kitabı varsa (e-kitap), önce hikâyeyi sesler ve hareketler olmadan çocuğunuza siz okuyun. Önce hikâyeyi anlamasını sağlayın.

4- Uygulama kullanımını günlük rutininizin bir parçası haline getirmeyin. Örneğin arabaya bindiğinizde iPad’i çocuğunuza devamlı vermeyin. Alışkanlık haline geldiğinde terk etmesi zor olacaktır. 

Kaynak: haberturk.com

Alıntı * : hurriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here