“Yok artık” demeyin. Bu sporlar yıllardır yapılıyor; hatta şampiyonaları bile düzenleniyor. İşte karşınızda Dünyanın En İlginç 10 Sporu

1 – Eş Taşıma (Wife Carrying)

eş taşıma

“Eşim, benim başımın tacı” diyen beyleri buradan alalım. Finlandiya’da ortaya çıkan eş taşıma sporunda erkekler, eşlerini sırtlarında taşıyor. Amaç, engellerle dolu koşu parkurunu başarıyla ve tabii ki birinci olarak tamamlamak.

Kuzey Amerika Eş Taşıma Şampiyonası’nda kazananlar; eşlerinin ağırlığı kadar bira, yine eşlerinin ağırlığının beş katı kadar nakit para ve Finlandiya’da gerçekleşen Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazanıyor.

2 – Satranç Boksu (Chess Boxing)

chess boxing


Dövüş sporu boks ve zeka sporu satranç bir araya geliyor ve ortaya Satranç Boksu çıkıyor! Fiziksel güç kadar zeka ve dayanıklılığın da önemli olduğu Satranç Boksu’nda birbirlerini adeta demir yumruklarla döven rakiplerin, raunt bittiğinde düelloya satranç tahtasında devam etmesiyle gerçekleşiyor. Maçlar, 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olmak üzere toplamda 11 raunt sürüyor.

3 – Peynir Yuvarlama (Cheese Rolling)

peynir yuvarlama

İngiltere’de Cooper’s Hill’de gerçekleşen Geleneksel Peynir Yuvarlama etkinliği yine kulağa garip gelen sporlardan biri… Kural basit: Tekerlek peynir, yüksek bir tepeden aşağı doğru yuvarlanmaya başlıyor ve katılımcılar da peynirin ardından kendilerini tepeden aşağı doğru bırakıyor. Aşağı yuvarlanarak gelen ilk kişi yarışı kazanmış oluyor. Eğlenceli gözüken bu yarış, her sene pek çok yaralanmalara sahne oluyor ne yazık ki

4 – İleri Ütücülük (Extreme Ironing)

İleri Ütücülük

Ekstrem spor mu yoksa performans sanatları mı? Galiba ikisi de… Türkçe kaynaklarda ‘ileri ütücülük’ olarak geçen bu spor dalında yarışmacılar –daha doğrusu ütücüler- kendilerine oldukça uç bir yer seçip burada ütü yapıyor. Bugüne kadar yarışmacılar kendilerine suyun altı, dağın tepesi, bulutların üzeri gibi enteresan yerler seçmiş

5 – Sualtı Hokeyi (Underwater Hockey)

su altı hockey

Çim hokeyi, buz hokeyi ve şimdi de sualtı hokeyi… Octopush olarak da bilinen sualtı hokeyinde amaç, iki takımın bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmak. Sualtı hokeyi ilk kez 1954 yılında İngiltere’de oynandı.

6 –  Ayak Parmağı Güreşi (Toe Wrestling)

ayak parmağı güreşi

Adından da anlaşılacağı üzere, bildiğimiz elle oynanan parmak güreşinin ayak baş parmağıyla oynanan hali… 1976 yılında ilk kez İngilizler tarafından ortaya çıkan ayak parmağı güreşinde kurallar oldukça basit: Ayak baş parmaklarını birbirlerine kenetleyerek rakibinin parmağını yere indirmek.

7 – Bossaball

Bossaball

Plaj voleybolunun yeni bir yüzü olarak ortaya çıkan bu spor dalında büyük bir trombolin üzerinde futbol, voleybol ve Latin danslarının karışımında oluşan bir spor dalı.

8 – Unicycle

unicycle

Ana maddesini tek tekerlekli bisikletin oluşturduğu bu sporda, bisiklet üzerinde hokey oynamak, yoga yapmak gibi her türlü aktivitenin yapıldığı spor dalı.

9 – Zorbing

Zorbing

15 yıllık bir geçmişi olan bu spor, çığ gibi yayılmaya devam ediyor. Plastik topun içine giren bir kişi yokuş aşağı yuvarlanmasıyla yapılan bu spor tehlikeli gibi görünse de bugüne kadar yaralanan olmadı.

10 – Bog Snorkelling

Bog Snorkelling

Bataklığa dalış olarak da adlandırılan bir spor dalı. Bog snorkelling’de bataklığın dibine doğru dalış yapılır. Bunun için gözlük ve şnorkel takmanız yeterli. Tek kural: klasik yüzme teknikleriyle değil yunus tekniğiyle yüzme yapabiliniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here