“Çok sıkıldım!” Daha önce çocuklarınızın bu kelimeleri kullandığını duydunuz mu? Çoğumuzun cevabı tabiki de evet olurdu. Kendi evinizde artık bunu yasaklamanın zamanı geldi! Ne zaman çocuklarınız sıkıldığını söylese, onlara iki seçenek sunun. Birincisi, her zaman bitirilmesi gereken bir iş ya da uğraş vardır. İkincisi, yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Her daim evde yapabileceğin yaratıcı aktiviteler bulabilirsiniz. Sadece biraz düşünmeye ve hayal gücüne ihtiyacınız var! Yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerin listesi asla bitmez! Sizler için bu aktivitelerden evde uygulayabileceğiniz 10 tanesini paylaşacağız. Bu aktivitelerin bazılarını yılın belli zamanlarında yapmak daha uygun olabilir. Keyfini çıkarın!

KOSTÜM GECESİ DÜZENLEYİN

kostümbebek

Genellikle kostüm giyebildiğimiz tek zaman cadılar bayramı zamanıdır. Kostüm giymek gerçekten çok eğlenceli! Herkesin kostüm giymek zorunda olduğu bir akşam düzenleyebilirsiniz. Akşam yemeğinizi bu kostümlerle yiyin, oyunlar oynayın, kısacası kostüm partisi düzenleyin! Aynı zamanda belli bir zaman dilimi ya da film karakterleri temalarla kostüm partisi düzenleyebilirsiniz. İlgi alanınıza göre bu partiyi şekillendirebilirsiniz.

ULUSLARARASI AKŞAM YEMEĞİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIN

beef-enchiladas

Aile olarak, hakkında daha fazla şey öğrenmek istediğiniz ve ilginizi çeken bir ülke seçin. Bu ülkeye özgü mutfağı araştırın ve geleneksel servis şekliyle akşam yemeği hazırlayın. İsterseniz o ülkenin kültürüne ait yöresel kıyafetler bulabilir ve akşam yemeğinde giyebilirsiniz. Unutmayın, bütün aile üyeleri akşam yemeğinde o ülkeyle alakalı bilgiler getirmekle yükümlü! Örneğin, ülke olarak Meksika’yı seçtiniz. Yemek için taco, enchiladas ve ya arroz com pollo  servis edebilirsiniz. Herkes sombreros giyebilir. Bu etkinliği istediğiniz gibi planlayabilirsiniz.

ÇEŞİTLİ AVCILIK AKTİVİTELERİ DÜZENLEYİN

dedektif

Herkes saklanmış bir şeyleri bulmayı sever. Bulunması gereken şeylerin listesini yapın ve herkese verin. Saklanacak şeyleri evinizde ya da dışarıda bahçenize saklayabilirsiniz. Saklanan şeylerin bulunması için belli bir zaman limiti koyun. Yaratıcı olun! İsterseniz bazı ipuçları kullanabilirsiniz, örneğin ava başlamadan önce herkes saklanan şeyin ne olduğunu tahmin edebilir! Ayrıca kazanan için küçük bir ödül de koyabilirsiniz

TEMALI FİLM GECESİ DÜZENLEYİN

Friends watching movie and having fun at Christmas eve.

Yayınlanmış bir çok film var, aralarından ailenizin sevebileceği bir film seçin. Filmi izleyeceğiniz zamana kadar adım adım bütün akşamı planlayın. Film için patlamış mısırları ve atıştırmalıkları unutmayın! Eğer yaratıcı olmak istiyorsanız, filme uygun bir sahne donanımı kurabilirsiniz, film ile bağlantılı tatlılar bile yapabilirsiniz! Güç sizinle olsun!

KENDİ YEMEK PROGRAMINIZI HAZIRLAYIN

yemekprogramı

Daha önce televizyonda hiç yemek programı izlediniz mi? Yemek pişirmek, popülaritesini hep koruyan bir aktivite. Aslında, bu günlerde sadece yemek pişirmekle alakalı programlarının yayınlandığı ağlar çok popüler. Denemek istediğiniz yemek tarifini seçin, kendi yemek şovunuzu yapıyormuş gibi seçtiğiniz tarifi yapın ve videoya alın. Bütün aile üyelerinin katıldığından emin olun. Çektiğiniz videoyu izlerken çok eğleneceksiniz!

LEGO YAPIN

legoçocuk

Eminim ki daha önce legolardan yapılmış muhteşem sanat eserleri görmüşsünüzdür. Tabiki herkes legolarla büyük projeler yapmak için yetenekli olamayabilir. Neyseki zevk almak büyük şeyler yapmanız için gereki olan yetenekle sınırlı değil. İnşa ettiğiniz şeye rağmen, basit bir şekilde yaratıcı olun ve içinizdeki çocuğun açığa çıkmasına izin verin!


KENDİ KODUNUZU YAZIN

kodlama

Kendi kodunuzu yaratın ve birbirinize bu kodlarla mesajlar yazın. Alfabeyi alın ve her harfi temsil eden işaret ve sembollere dönüştürün. Kendi kodunuzu oluşturmak gerçekten heyecan verici. Herkese kodun bir örneğini verin ve diğerine mesaj yazmaya başlayın. Sizin oluşturduğunuz özel kodları çevirmek eğlenceli olacak!

KALİGRAFİ ÖĞRENİN

ataturk_b

Yeni teknikler öğrenmek her zaman ilgi çekicidir. Kaligrafi özel kalemlerle güzel yazı yazma sanatının bilinen bir türüdür. Kırtasiyeler öğrenme sürecinde size yardımcı olacak her türlü araç ve gerece sahipler. Sevdiğiniz bazı şiir veya alıntıları yazın. Kim bilir belki de bu konuda yetenek kazanırsınız ve çalışmalarınızın bazılarını çerçeveletirsiniz.

AMPÜLLERDE BİTKİ YETİŞTİRİN

ampulbitki

Yılda sadece 2 kez ampül içinde bitki yetiştirebilirsiniz. Sonbaharda, lale veya nergis gibi ilkbahar çiçekleri ekebilirsiniz. Allium, agapanthus, cannas ve diğer yaz çiçekler ise erken ilkbaharda yetişebilir. Uygun zamanı gözetin ve bitkilerinizi ekin. Filizlerin ortaya çıkmaya başladığını gördüğünüzde ödülüzünü alacaksınız. Arka bahçeniz çiçeklerin açmasıyla daha da güzel bir görünüm kazanacak.

KENDİ TAKILARINIZI YAPIN

takıçocuk

Takı yapmayı öğrenmek çok zor değil. İnternetten nasıl küpe ve kolye yapılacağını öğreten bir çok sayfa bulabilirsiniz. Bijuteri ya da ilgili dükkanlada gidip ihtiyacınız olan araç ve gereçleri satın alabilirsiniz. Zaman ayırın ve takınızı bitirdiğinizde nasıl görünmesini istediğinizi kafanızda tasarlayın. Yaptığınız takı aynı zamanda güzel bir hediye olabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here