merdiven çıkmak

Merdiven tırmanma dünyada gittikçe popülerleşen bir spor haline geliyor. Kaslarınızı güçlendiren, kardiyovasküler kapasitenizi ve zihinsel gücünüzü artıran bu zorlu sporun en iyi tarafı ise merdiven olan hemen her yerde yapabilmeniz.

Fonda “Gonna Fly Now”şarkısı… Boksör Rocky Balboa rolündeki Sylvester Stallone sabahın ilk ışıklarıyla puslu sokaklarda koşuyor, merdivenleri ikişer üçer tırmanıyor. Nihayet basamakların en tepesine çıktığında kollarını açıp ne kadar güçlü, ne kadar kararlı olduğunu cümle aleme, en önemlisi kendisine ilan ediyor.

rocky merdiven

Efsanevi boksör Rocky Balboa’nın merdivenleri koşar adım çıktığı antrenman yöntemi geçen zaman içinde iyice popülerleşti. Bugün dünyada merdiven tırmanma sadece hemen herkesin yapabileceği fiziksel bir aktivite değil, aynı zamanda yarışmaları düzenlenen bir spor dalı! Bu spora gönül verenler yüksek gökdelenlere, dik tepelere tırmanıyor. Amerika, Kanada, Avustralya başta olmak üzere birçok ülkede yarışmalar düzenleniyor. Atletler dayanıklılık ve güçlerini merdivenlerde sınıyor.

TOTAL BODY ANTRENMANI

Merdiven kullanarak yapılan bu egzersizler özellikle bacaklarda kas gelişimi ve güçlenmesinden aerobik ve anaerobik kapasitenin artmasına kadar bir dizi fayda sağlıyor. Düz zeminde yapılan yürüyüş ya da koşunun aksine merdiven tırmanırken kendi vücut ağırlığımızı dikey olarak kaldırıyoruz. Bu da mesela o süre zarfında durmadan lunge, squat yapmış gibi kalça ve bacak kaslarını birçok açıdan çalıştırmak anlamına geliyor. Vücuttaki büyük kas gruplarını aktive etmek ısı yaratarak metabolizma hızını artırıyor ki, bu kilo verme ve kilo kontrolü noktasında büyük önem taşıyor.

merdivenspor

Öte yandan merdiven tırmanmak diğer bütün sporlardan daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Düz zeminde yakılan her 1 kaloriye karşılık merdiven tırmanırken 1,6 kalori yakılıyor. Ayrıca merdiven tırmanarak aynı yoğunluktaki bir egzersizi daha kısa sürede yapabiliyorsunuz. Örneğin 30 dakika koşmaya karşılık aynı egzersiz yoğunluğunu 15 dakikalık merdiven tırmanma ile elde edebiliyorsunuz.

Özellikle quads ve kalfler başta olmak üzere tüm bacak kaslarını güçlendirse de aslında tam bir total body antrenmanı. Tırmanma sırasında sadece bacakları değil, kendinizi yukarı çekmek için kollar da devreye giriyor. Öte yandan sıkı bir kardiyovasküler antrenman sağlıyor. Koşucular, yüzücüler, bisikletçiler, kürekçiler, futbolcular antrenmanlarında merdiven tırmanma egzersizlerini de sıklıkla kullanıyor.

sporcumerdiven

HERKESE UYGUN DEĞİL !

Merdiven tırmanma antrenmanı genel sağlığınıza ve performansınıza birçok fayda sağlıyor. Ancak olumsuz yönleri de bulunuyor. Bu yüzden herkes için uygun değil. Listenin başında tabii ki kalbi ile ilgili sorunu olanlar geliyor. Bunun dışında diz, kalça ve ayak bileğinde problemi olan kişilerin de uzak durması gerekiyor. Merdiven tırmanma egzersizleri özellikle diz ekleminin aşırı kullanımına neden olduğu için eleştiri alıyor. Diz eklem yüzeylerini kaplayan kıkırdak yapılar, damarı ve siniri olmayan dokular. Bu kıkırdak yapı çalışma koşulları, genetik yatkınlık, eklemin kötü kullanımı, ağır yük taşıma gibi nedenlerle aşınıyor. Doku yaşlanmaya başladığında, kan damarı da olmadığı için meydana gelen aşınmada geri dönüş olmuyor. Dolayısı ile diz sağlığını gözeterek egzersizlerin planlanması önem taşıyor.

İNMEK ÇIKMAKTAN DAHA ZOR

Düşünülenin aksine merdivenleri çıkmaktan çok inmek daha problemli… Aşağı inişlerde daha dikkatli olmak gerekiyor çünkü diz ve bilek eklemine vücut ağırlığının tam altı katı yük biniyor. Asla koşar adım inmeyin. Aşağı doğru inmek, üstelik birkaç tekrar yapıyorsanız vücudunuzu ciddi olarak zorluyor ve ertesi gün kas ağrılarına neden olabiliyor. Eğer bulunduğunuz yerde varsa inmek için asansörü kullanın. Dışarıdaysanız inerken arada ayaklarınızın basış açılarını değiştirerek ağırlığı dağıtın.

Kaynak: hürriyet.com


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here