Sporcu adaylarının veya spora başlayacak olan bireylere uygulanabilen genetik testler ile bireylerin ne tip egzersize uygun olduklarının belirlenebildiğini belirten uzmanlar, böylece vücudun gereksiz zorlanmasına karşı önlem alındığını söylüyor. Genetik testlerle sakatlıkların, ani sporcu ölümlerinin önüne geçilirken hekimler ve spor adamları da genetik testlerle önemli bilgiler elde ediyor. Bu konuda yapılması gereken ilk iş, bir uzman tarafından teste tabii tutulup daha sonra spora yönlenmek gerekyor. Unutmayalım ki en değerli varlıklarımız olan evlatlarımız bizlerin genetik misarlarıdır. İmkanlar doğrultusunda sizin olabildiğiniz kadar başarılı olacaklardır.

Sportif performansın belirlenmesinde genetik verilerin önemi büyük. Her geçen gün yeni veriler bilgi havuzuna eklenmektedir. Uzmanlar da bu gelişmeleri takip edip sporcu gelişim ve performanslarına olan etkilerini araştırıyor. Elde edilen veriler, uzman doktorlara yakın gelecekte çok daha önemli bilgiler sağlayacak.

genetik, spor

Sporcu için genlerin önemi

Sporcu adaylarının veya spora başlayacak olan bireylere uygulanabilen genetik testler ile bireylerin ne tip egzersize uygun oldukları belirlenebiliyor. Böylece vücudun gereksiz zorlanmasına karşın önlem alınmış oluyor. Genetik testler sakatlıklardan tutun da ani sporcu ölümlerinde bile hekimlere ve spor adamlarına değerli bilgiler verebilmektedir.

Sporcu beslenmesi genetik yapıya göre olmalı

Sadece fiziksel yatkınlık değil, aynı zamanda beslenme programları da sporcularda genetik yapılarına uygun düzenlenebilmekte. Bireylerin bazı besin türlerinden ne ölçüde faydalanabildikleri genlerimizde saklı. Yapılan analizler ile bunları anlayabiliyoruz. Kişiden kişiye değişiklik gerektirecek bu beslenme programları uzmanlar eşliğinde onaylandıktan sonra kullanılmalıdır.

genetik, beslenme

Doğru sporun seçilmesinde örneğin genetik olarak anne babanın boyu uzunsa çocuğunda ileride böyle olacağını düşünüp basketbola yönlendirme yapılabilir. Suyu seviyorsa yüzme, hareket beceri, esneklik gelişmişse cimnastik olabilir. Bütün spor dalları için beceri, dayanıklılık, esnekliğe sahip olmak genel özellikler arasında yer alıyor. Çocuk önce yapacağı sporu sevmeli. Antrenmanların uzun olduğu dallar seçim sırasında iyi değerlendirilmeli. İleride profesyonel mi yoksa hareket amaçlı mı tercih edilecek, aile önce buna bakarak karar vermeli. Çocuklarınız sizin istediğiniz yada eskiden sizin uğraştığınız spor dallarını yapmak zorunda değiller bunu sakın unutmayın.

Fiziksel gelişimlerinin uygun olduğu ortamlar seçilmeli. Örneğin basketbol, futbol, güreş gibi temas olan dallarda çocukların kronolojik yaşı değil beceri ve fiziksel yaşı dikkate alınmalı. Burada 5 -6 ay bile çok önemli olabiliyor. Eğer bu gözden kaçırılırsa başarısızlık olması durumunda motivasyon düşer ve ilgi azalır. Anne babanın birinci hedefi çocuğun keyif almasını sağlamak olmalı, sabırlı ve motive edici davranılmalı. Okulda, spor kulüplerinde veya mahallelerde arkadaşlarıyla spor yapmasına imkân verilmeli. Öğretmenin sevilmesi de gerekiyor. Tercih edilen aktivitenin güvenli olması, herkesi içine katması da onların gelişimine olumlu katkı yapıyor. Bunlar sayesinde çocuk sabırlı olmayı öğrenir, takım sporlarında paylaşım duygusu yaşar. Sağlıklı kemik ve kas oluşumu desteklenir. Düzenli spor yapanlar haftalık zamanı iyi kullanır. Ödevlerini iyi planlar, uyku, yemek saatlerini kaçırmaz. Hayatları daha disiplinli hale gelir. Takım sporları voleybol, basketbol gibi oyunlar paylaşım, kazanma, kaybetme duygusunu öğretir. Çalışmanın önemini kavrarlar. Pes etmemeyi, güçlüklerin üstesinden gelmenin hissini çocuklara spor verir. Yapılan bütün etkinlikler stresi azaltır. Matematik gibi özellikle sayısal alanlarda yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlar. Çabuk karar vermeyi etkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here