Yapılan araştırmalar, takım sporu yapan çocukların yalnızca bedensel olarak değil zihinsel ve duygusal olarak da diğer bireysel sporlara göre daha fazla gelişmiş olduğunu gösteriyor.

takımsporu

Burada çocukların takım olmalarındaki asıl amaç, “ben” değil, “biz” olma çabası içinde olmalarıdır. Çocuklar toplumda bir yer edinmenin temellerini takım sporlarının içinde kazanır.

Takım arkadaşları karşı tarafa yönelik hem en iyi oyuncu olmaya çalışırken, hem de takım için çabalar. Yani bu esnada işbirliği, paylaşım, yardımlaşma ve rekabet duyguları bir arada yaşanır ve bu beraberlikten de karakter sahibi bireyler yetişir. Bu nedenle çocuklar, takım sporların içerisinde olabildiğince sık dahil edilmelidir.

takımsporu1

Çocuklar doğası gereği hareketlidirler ve spor sayesinde, var olan bu enerjilerini pek çok pozitif etkileri olan bir alana yönlendirmiş olurlar. Yaptıkları spor, takım sporu olduğunda ise gelişimleri için birbirinden faydalı özelliklere sahip olmaya başlarlar.

Yapılan araştırmalara göre takım sporu yapan çocukların sadece fiziksel gelişimleri değil, zihinsel ve duygusal gelişimleri de bireysel sporlara göre daha fazla. Takım sporları yapan çocuklar başkalarının kararlarını ve farklılıklarını daha iyi anlamaya başlarlar; farklı görüşlere saygı duymayı öğrenirler. Ani gelişen durumlar karşısında hızlı karar alma yeteneğine sahip olurlar ve bu da, zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkiler.

Takım sporları çocukların hangi yönlerini geliştirir?

voleyboltakım

– Yeni arkadaşlıklar kurarlar, iletişim becerilerini geliştirirler.

– İşbirliği, takım çalışması, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma yetenekleri artar.

– Liderlik becerileri gelişir, farklı yetenekleri görüp takdir etme özelliklerine sahip olurlar.

– Bir gruba ait olma hissiyatları gelişir. Özellikle ergenlik döneminde bu durum özgüvenleri üzerinde pozitif etkiler yaratır.

– Düzenli spor yapan çocuğun uyku ve beslenme saatleri düzenlidir, bedensel sağlığı ve fiziksel gelişimi de pozitif ilerlemektedir.

Bunu da okuyun:Çocuğum Hangi Sporu Yapmalı?
Çocuklarınızın hangi sporu ne zaman yapabileceği, kas ve kemik gelişimine ek olarak konsantrasyon becerilerine, algılama yeteneklerine ve el-göz koordinasyonu gibi temel prensiplerin gelişimine bağlıdır.

Hangi yaşta hangi spor?

curling-women

2-5 yaş arası çocuklar için takım sporları

Organize sporlar, okul öncesi çağdaki çocuklar için uygun değildir. Bu yaş aralığındaki çocukların bolca oyun oynamaları genelde en iyisidir. Koşma, takla atma, fırlatma, yakalama ve yüzmk içeren oyunları deneyebilirsiniz.

6-9 yaş arası çocuklar için takım sporları

Çocukların yaşları ilerledikçe görme, konsantrasyon, uyum sağlama kabiliyetleri de gelişir. Ayrıca bu yaş grubu çocuklar, yönlendirmeleri de daha kolay takip edebilir. Bu yaş aralığındaki çocuklar için değerlendirilebilecek bazı spor aktiviteleri top ile oynanan futbola benzer daha basit oyunlar, futbol, yüzme, cimnastik, tenis ve dövüş sporları olabilir. Daha çok kuvvet gerektiren fiziksel aktivitelere olan ilgileri ve motivasyonları genelde 7 ya da 8 yaşlarında başlar.

10-12 yaş arası çocuklar için takım sporları

Bu yaşlardaki çocuklar oyun stratejilerini hatırlamak konusunda daha yetenekli olur ve sporda gelişim için sabretmenin de gerekliliğini daha iyi anlarlar. Futbol, basketbol, voleybol gibi daha komplike oyunlara daha hazırdırlar. Ancak bu yaştaki fiziksel büyümeleri onların denge ve koordinasyonları üzerinde geçici olumsuz etkiler yaratabilir. Dolayısıyla mutlaka uzmanlar eşliğinde spor gelişimini takip etmekte fayda vardır.

Çocuğunuzu bir takım sporunun üyesi yapmadan önce onun yaşını ve fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurun. Spordaki fiziksel temas, rekabet onu geliştiriyor mu? Ve daha da önemlisi çocuğunuz spor yaparken eğleniyor mu? Çocuğunuzu mutlaka gözlemleyin, onu cesaretlendirip yönlendirin ve baskıcı olmamaya da özen gösterin.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here